Üle-Eestilise projekti „JutuPeatus“ raames paigaldati koduvalla kirjaniku Jüri Parijõgi jutupaik Kundasse.

Kunda ja Siberi küla on tihedalt seotud Jüri Parijõe elu ja loominguga. Seega asub üks Eesti 100 jutupaigast Kunda lähistel. Oma jutustuses „Tsemendivabrik“ kirjutab Parijõgi oma lapsepõlve kodupaigast. Valitud katkendis kirjeldab autor Salumäelt avanevat vaadet tehase põletusahjule.

Igal õhtul, kui pimedaks läks, lõid vabrikutuled põlema. Need tuled ei paistnud üle Salumäe meie külasse, aga kuma paistis küll. Taevaalune punetas ja lõkendas, justkui oleks Salumäe taga suur tulekahju. See kuma paistis veel kaugemale kui meie külasse, ikka mitme versta taha. Kui me käisime mineval sügisel Kalmu tädil võõrsil, siis paistis see kuma nende õuegi. Taevaalune oli valge, justkui hakkaks sealt uus, teab kui suur päike tõusma.

Aga kõige toredam oli neid tulesid Salumäelt vahtida. Siis on nagu tuhatkond tondi silma, et araverelisel tuleb kohe hirm peale. Mis veel araverelisel – minulgi tuleb hirm peale. Põletusahju suust lööb vahel pikk leek välja, see on nagu tondi punane keel. Limpsab paar korda ümber ahjusuu, siis tõmbab jälle suhu tagasi. Aga mehed selle põletusahju suu ees on siis nagu sipelgad või mustad täpid; mõnikord jälle liiguvad just kui mustad varjud. Ja pagan teab, need tuled nagu elaksid, vahel vaatad, vaatad ja näe – pilgutavad sulle silmi.

Jüri Parijõgi „Tsemendivabrik“

JutuPeatus on Tartu Linnaraamatukogu poolt ellu kutsutud projekt, mis sündis soovist teha kingitus Eesti vabariigile ja meile kõigile selle 100. sünnipäeva puhul. Projekti raames pannakse üle Eesti välja 100 silti, mis märgivad nende kohtade seost mõne olulise eesti kirjandusteosega. JutuPeatustes on sildid viitega selle kohaga seotud kirjandusteosele. QR-koodi abil saab igaüks oma nutitelefonis asuda kohe lugema lõiku teosest, kuulata katkendit valitud raamatust ja vaadata teisi läheduses asuvate JutuPeatuste asukohti.

Foto: Meeli Eelmaa. Pildil Mervi Lilleoja ja Keio Soomelt