On aasta 1937. Meeled elevil ja süda maailmale lahti, läheb põline talutüdruk Saale maalt linna, õppima Tartusse tütarlaste gümnaasiumi. Uue ümbruse ja teistsuguse elukorraldusega aitavad paremini kohaneda uued sõbrad. Tüdrukute seltskonda lisavad vürtsi nii ühised tee- ja väitlusõhtud poeglaste gümnaasiumi kasvandikega kui ka omaalgatuslikud tantsutrennid.
Ühtlases rütmis kulgevatesse päevadesse toob uusi tuuli Saale kohtumine Pallase kunstikoolis õppiva Ruubeniga, isemoodi mõttemaailmaga noormehega. Asjaolu, et Ruuben palub Saalet endale „pintsliharjutuseks“ poseerima, muudab paljutki. Sellest saab alguse kaasakiskuv ning tõusvas joones kulgev arutelu inimeseks olemise mõtte ning elu ja surma üle.
Nagu igal ajal, kannavad noored südames oma salaunistusi ning teevad tulevikuplaane, kuid 1930. aastate lõpu pöördelised ajaloosündmused astuvad neist kõigist raske jalaga üle.
ANU JÄNES (snd 1948) on pärit Jõgevamaalt, omaaegsest Laiuse kihelkonnast. Ta on õppinud Tartu ülikoolis ajakirjandust ja töötanud toimetajana kirjastuses Eesti Raamat. 2018. aastal ilmus tema lapsepõlvemälestustel ja lähedaste meenutustel põhinev, 1950. aastatest jutustav romaan „Õuekummelist kaduvikku“ ning luulekogu „Kord olen sirelisuru“. Raamatut „Kaugel tuikab tähesilm. Koolitüdruku radu sõjaeelses Taaralinnas“ on ajendanud kirja panema autori ema koolipõlvemälestused.